Tipy, jak ušetřit náklady na energie
Tipy, jak ušetřit náklady na energie I malou změnou našich zažitých návyků můžeme ušetřit významné množství energií.
Připravili jsme pro vás jednoduché tipy s okamžitým efektem, která vám pomohou se snížením spotřeby energií v domácnosti a zároveň zlepší i vnitřní prostředí vašich domovů. Rozdělili jsme je do kategorií dle časové i finanční náročnosti. Od věcí, co můžete udělat hned až po menší či větší investice do moderních a úspornějších technologií, které vám přinesou dlouhodobější benefity.
Co můžete udělat hned
Vytápějte místnosti na nižší teploty
Snížením teploty v místnosti o 1 °C uspoříte přibližně 5 % celkové spotřebované energie (každý stupeň dolů ušetří 5-10 % nákladů). Doporučená teplota v domácnosti je 20-21 °C. Obývací pokoj a dětský pokoj vytápějte ideálně na 20-21 °C, koupelnu na 24 °C a ložnici na 18 °C. Místnosti, které trvale neobýváte jen temperujte. Pokud nejste přes den doma snižte teplotu o 2 °C a při delší nepřítomnosti (např. o dovolené) snižte teplotu až na 15 °C. Vnitřní teplotu nenechte nikdy klesnout pod 15 °C
Stupeň na termostatické hlavici | Orientační teplota v místnosti |
1 | 14 až 16 °C |
2 | 16 až 20 °C |
3 | 20 až 23 °C |
4 | 23 až 25 °C |
5 | 26 až 29 °C |
Teplota v místnosti také ovlivňuje spotřebu elektrických spotřebičů (např. ledničky a mrazáku). Správným vytápěním a regulací lze snížit náklady o 20 až 30 %. Nemyslete jen na peněženku, ale také na své zdraví, které snížení teploty ocení.
Nezakrývejte radiátory
Radiátory by měly mít volný prostor pro proudění tepla. Topení proto nepřekrývejte závěsy a nesušte na něm prádlo apod. V dostatečné vzdálenosti od něj udržujte také nábytek, který brání proudění tepla do místnosti. Pokud zbavíte radiátory všech nepotřebných překážek, zlepšíte tak cirkulaci tepla v domácnosti a ušetříte až 20 % za topení.
Zavírejte dveře do chladnějších místností bytu a zajistěte správné utěsnění oken a venkovních dveří.
Větrejte krátce, ale intenzivně
Správné větrání zajišťuje zdravé klima, zamezuje tvorbě plísní a snižuje i náklady na vytápění. Zde platí jednoduché pravidlo – krátce, ale intenzivně. Otevřete ráno a několikrát přes den okna na několik minut místo delšího větrání „ventilačkou“. Krátkým intenzivním větráním dosáhnete dostatečné výměny vzduchu v místnosti. Neregulujte teplotu v místnosti otevřením okna, ale pomocí samotného zdroje tepla, resp. termostatu.
Udržujte správnou vlhkost vzduchu
Správná vlhkost vzduchu vám pomůže ušetřit vytápění. Pokud je relativní vlhkost vzduchu v těch správných hodnotách, pak nemusíte přetápět. V zimě by se měla úroveň vlhkosti vzduchu pohybovat mezi 45 až 60 %, v létě by to mělo být 40 až 55 %. V topném období je pro dosažení optimální vlhkosti vhodné používat zvlhčovače vzduchu. Vlhkost snížíte rychlým vyvětráním, používání poklic a odsavače par při vaření.
Nastavte si nižší teplotu ohřevu vody
Pro ohřev teplé vody se spotřebuje až 30 % energie v domácnosti. Doporučuje se ohřívat vodu na 50–60 °C, což je optimální z ekonomických i hygienických důvodů. Výhodou je termostatická baterie, na které jednoduše nastavíme požadovanou teplotu vody a nemusíme se o více starat. U praní je nejefektivnější program na 30 °C nebo maximálně 40 °C.
Šetřete teplou vodou
Na ranní hygienu používejte raději studenou vodu a při čištění zubů kohoutek vypněte. Místo koupání ve vaně se sprchujte. Jedna plná vana spotřebuje tolik vody jako 3-4 příjemné sprchy. Neomývejte nádobí pod trvale tekoucí teplou vodou, napusťte si dřez a nádobí jen oplachujte nebo používejte myčku. Spotřebu teplé vody můžete snížit i přidáním provzdušňovacích sítek, tzv. perlátorů, v koupelnových i kuchyňských bateriích.
Snižte spotřebu elektroniky
Pohotovostní režim není úsporný režim. Spotřeba ve stand-by módu představuje nezanedbatelnou část spotřeby elektrické energie. Vypínejte ze zásuvek ty přístroje, které nutně nemusejí být v tomto režimu. Nenechávejte telefony a další elektroniku v nabíječce i po jejich úplném dobití. Po dobití odpojujte také nabíječku ze zásuvky. Kromě úspory energie se tak vyhnete i případnému bezpečnostnímu riziku. Zkontrolujte správné nastavení svých běžných spotřebičů. Například u mrazáku je optimální nastavení teploty na -18 °C, u lednice 5 °C. Lednici nepřeplňujte a nedávejte do ní ani teplé potraviny. Při ohřívání vody ve varné konvici ji naplňujte pouze tak, abyste neohřívali zbytečně velké množství vody. Ušetříte tak nejen na energiích, ale i váš nápoj bude připraven rychleji.
Odvzdušněte topnou soustavu
Před začátkem sezóny by měla být odvzdušněna všechna topná tělesa. Odvzdušňování je nutné dělat od nejníže položeného radiátoru několik dní po sobě.
Nesviťte, když nemusíte
Při odchodu z místnosti zhasínejte světla. Nesviťte zbytečně v nevyužívaných prostorech a na chodbách. Tam, kde to lze, využívejte sluneční svit namísto světel.
Pravidelně odmrazujte lednici i mrazák
Pravidelným odmrazováním výrazně klesá roční spotřeba. Pokud je námraza vyšší než 3 mm, spotřeba lednice se zvyšuje dokonce až o 75 %. Lednici i mrazák se snažte zbytečně neotvírat. Klíčové je samotné umístění spotřebičů. Ideálně by totiž neměla stát v blízkosti topení nebo tam, kam celý den svítí slunce. V kuchyni se nedoporučuje mít v bezprostřední blízkosti vedle sebe lednici a sporák s troubou. Každý stupeň navíc v prostředí okolo lednice zvyšuje její spotřebu zhruba o 4 %, v neposlední řadě chladnička snižuje teplotu varné desky a trouby, proto vám vaření déle potrvá.
Vařte efektivněji
Vařením na menší plotýnce a zakrýváním hrnců pokličkou uspoříte výrazné množství energie.
Zapínejte spotřebiče až při naplnění
Myčku, pračku a sušičku zapínejte až je zcela zaplníte.
Sušte prádlo na sušáku
Používejte sušák místo sušičky. Potrvá to sice déle, ale nespotřebujete žádnou energii. Bonusem pak pro vás bude dostatečná vlhkost v bytě.
Umývejte nádobí v myčce
Na mytí nádobí používejte myčku. Ušetříte tak spotřebu teplé vody i energie, a to v případě, že pouštíte myčku plnou a nikoliv poloprázdnou. Průměrná spotřeba vody na jeden cyklus mytí je okolo 10-12 litrů, ručním mytím pod tekoucí vodou spotřebujete až 40 litrů vody.
Chlaďte, ale efektivně
Základem efektivního chlazení místností je v prvé řadě vhodné zastínění oken. Nepřehánějte to s používáním klimatizace. Teplota okolo 20 °C je sice ideální pokojovou teplotou, to ovšem neplatí v letních měsících. Rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou by měl být maximálně 5 až 7 °C. Kromě větší spotřeby energie při velkém rozdílu venkovní teploty a tou v ochlazované místnosti se vystavujete také teplotnímu šoku, který může mít negativní vliv na váš organismus. Také při klimatizování je třeba zajistit příval čerstvého vzduchu, byť samozřejmě krátce a intenzivně, aby se vzduch v místnosti rychle vyměnil.
Co můžete udělat s menší investicí
Vyměňte neúsporné žárovky
Používáním LED svítidel ušetříte až 80 % energie za osvětlení. Navíc životnost kvalitních LED žárovek dosahuje až 15 000 hodin, což odpovídá cca 15 klasickým žárovkám. Vyšší pořizovací cena se tak vrátí na ušetřených nákladech za energie.
Pořiďte si termostat s časovým spínačem
Velkých úspor lze docílit kontrolou času, kdy vytápíte. Nemusíte přeci topit, když jste v práci a děti ve škole. Stejně tak je zbytečné topit i v noci. Vyšší teploty znamenají sušší vzduch v místnosti, který více namáhá dýchací cesty.
Nainstalujte termostatické hlavice
Podobně jako pokojový termostat, fungují i termostatické hlavice. Vyměňte staré ventily na radiátorech za termostatické hlavice, které umožňují nastavit teplotu v každé místnosti dle potřeb a využití.
Umístěte hliníkovou fólii za topení
Izolační deska s hliníkovou fólií instalovaná za topením odráží teplo zpět do místnosti a šetří energii.
Zajistěte si pravidelný servis a správné nastavení plynového kotle
Pro správné vytápění je důležitá také pravidelná údržba a nastavení regulace plynového kotle. Pravidelně servisovaný kotel, 1x za rok, spotřebuje až o 30 % méně plynu a zároveň se tím prodlužuje i jeho životnost.
Vyměňte staré spotřebiče za energeticky úspornější
Staré ledničky, mrazáky, pračky a myčky spotřebují až o 70 % více energie než ty novější. Při koupi nového spotřebiče věnujte pozornost energetickým štítkům, které energetickou náročnost produktu určují na škále A-G. Zvažte také své konkrétní potřeby, resp. velikosti spotřebičů, nutnost mrazáku atd.
Co můžete udělat dlouhodobě a s vyšší investicí
Vyměňte plynový kotel za kondenzační
Pokud už váš stávající kotel dosluhuje a má svá nejlepší léta za sebou, investujte do jeho výměny. Moderní kondenzační kotle umí snížit spotřebu plynu až o 30 % a zároveň splňují ty nejpřísnější bezpečnostní standardy.
Instalujte solární kolektory na ohřev vody na střechu domu
Zvyšující se náklady na teplo a teplou vodu můžete eliminovat mj. i pořízením solárních kolektorů. Teplo získané ze slunečního záření poslouží v létě buď přímo na ohřev užitkové vody, nebo v přechodném a zimním období jako předehřev pro vytápění domu.
Pořiďte si stínící techniku na okna
Venkovní i vnitřní stínění zabraňuje v zimě úniku tepla, v létě je základem pro efektivní chlazení.
Zvažte výměnu stávajícího zdroje vytápění za tepelné čerpadlo
Tepelné čerpadlo je efektivní a ekologická technologie s životností minimálně 25 let. Snadno se udržuje a díky téměř bezzásahové instalaci se hodí také do starších domů. Záleží na typu současného zdroje, ale průměrně vám tepelné čerpadlo ušetří přes polovinu nákladů na energie. Pokud byste tepelným čerpadlem nahrazovali kotel na tuhá paliva nebo elektrokotel, s pořizovacími náklady vám pomůže státní dotace https://novazelenausporam.cz/.
Pořiďte si vlastní fotovoltaickou elektrárnu
Slunce je jako zdroj energie nevyčerpatelné. S vlastní fotovoltaickou elektrárnou budete soběstačnější a ušetříte na nákladech za elektrickou energii. Dům s FVE vám může pokrýt až 50 % spotřeby celého domu. Z dotačního programu https://novazelenausporam.cz/ můžete čerpat až 200 000 Kč a díky baterii využívat zelenou energii, i když nesvítí sluníčko.
Zateplete dům a seřiďte nebo vyměňte okna
Zvažte rekonstrukci budovy, zamezíte tak tepelným únikům. Komplexní renovací, která bude zahrnovat zateplení, výměnu oken, instalaci moderního zdroje vytápění, můžete dosáhnout snížení ročních nákladů na provoz až o 50 %. Navíc na renovaci je možné si požádat o státní dotaci https://novazelenausporam.cz/.