Co můžete udělat hned
Snížením teploty v místnosti o 1 °C uspoříte přibližně 5 % celkové spotřebované energie (každý stupeň dolů ušetří 5-10 % nákladů). Doporučená teplota v domácnosti je 20-21 °C. Obývací pokoj a dětský pokoj vytápějte ideálně na 20-21 °C, koupelnu na 24 °C a ložnici na 18 °C. Místnosti, které trvale neobýváte jen temperujte. Pokud nejste přes den doma snižte teplotu o 2 °C a při delší nepřítomnosti (např. o dovolené) snižte teplotu až na 15 °C. Vnitřní teplotu nenechte nikdy klesnout pod 15 °C
Stupeň na termostatické hlavici |
Orientační teplota v místnosti |
1 |
14 až 16 °C |
2 |
16 až 20 °C |
3 |
20 až 23 °C |
4 |
23 až 25 °C |
5 |
26 až 29 °C |
Teplota v místnosti také ovlivňuje spotřebu elektrických spotřebičů (např. ledničky a mrazáku). Správným vytápěním a regulací lze snížit náklady o 20 až 30 %. Nemyslete jen na peněženku, ale také na své zdraví, které snížení teploty ocení.
Radiátory by měly mít volný prostor pro proudění tepla. Topení proto nepřekrývejte závěsy a nesušte na něm prádlo apod. V dostatečné vzdálenosti od něj udržujte také nábytek, který brání proudění tepla do místnosti. Pokud zbavíte radiátory všech nepotřebných překážek, zlepšíte tak cirkulaci tepla v domácnosti a ušetříte až 20 % za topení.
Zavírejte dveře do chladnějších místností bytu a zajistěte správné utěsnění oken a venkovních dveří.
Správné větrání zajišťuje zdravé klima, zamezuje tvorbě plísní a snižuje i náklady na vytápění. Zde platí jednoduché pravidlo – krátce, ale intenzivně. Otevřete ráno a několikrát přes den okna na několik minut místo delšího větrání „ventilačkou“. Krátkým intenzivním větráním dosáhnete dostatečné výměny vzduchu v místnosti. Neregulujte teplotu v místnosti otevřením okna, ale pomocí samotného zdroje tepla, resp. termostatu.
Správná vlhkost vzduchu vám pomůže ušetřit vytápění. Pokud je relativní vlhkost vzduchu v těch správných hodnotách, pak nemusíte přetápět. V zimě by se měla úroveň vlhkosti vzduchu pohybovat mezi 45 až 60 %, v létě by to mělo být 40 až 55 %. V topném období je pro dosažení optimální vlhkosti vhodné používat zvlhčovače vzduchu. Vlhkost snížíte rychlým vyvětráním, používání poklic a odsavače par při vaření.
Pro ohřev teplé vody se spotřebuje až 30 % energie v domácnosti. Doporučuje se ohřívat vodu na 50–60 °C, což je optimální z ekonomických i hygienických důvodů. Výhodou je termostatická baterie, na které jednoduše nastavíme požadovanou teplotu vody a nemusíme se o více starat. U praní je nejefektivnější program na 30 °C nebo maximálně 40 °C.
Na ranní hygienu používejte raději studenou vodu a při čištění zubů kohoutek vypněte. Místo koupání ve vaně se sprchujte. Jedna plná vana spotřebuje tolik vody jako 3-4 příjemné sprchy. Neomývejte nádobí pod trvale tekoucí teplou vodou, napusťte si dřez a nádobí jen oplachujte nebo používejte myčku. Spotřebu teplé vody můžete snížit i přidáním provzdušňovacích sítek, tzv. perlátorů, v koupelnových i kuchyňských bateriích.
Pohotovostní režim není úsporný režim. Spotřeba ve stand-by módu představuje nezanedbatelnou část spotřeby elektrické energie. Vypínejte ze zásuvek ty přístroje, které nutně nemusejí být v tomto režimu. Nenechávejte telefony a další elektroniku v nabíječce i po jejich úplném dobití. Po dobití odpojujte také nabíječku ze zásuvky. Kromě úspory energie se tak vyhnete i případnému bezpečnostnímu riziku. Zkontrolujte správné nastavení svých běžných spotřebičů. Například u mrazáku je optimální nastavení teploty na -18 °C, u lednice 5 °C. Lednici nepřeplňujte a nedávejte do ní ani teplé potraviny. Při ohřívání vody ve varné konvici ji naplňujte pouze tak, abyste neohřívali zbytečně velké množství vody. Ušetříte tak nejen na energiích, ale i váš nápoj bude připraven rychleji.
Před začátkem sezóny by měla být odvzdušněna všechna topná tělesa. Odvzdušňování je nutné dělat od nejníže položeného radiátoru několik dní po sobě.
Při odchodu z místnosti zhasínejte světla. Nesviťte zbytečně v nevyužívaných prostorech a na chodbách. Tam, kde to lze, využívejte sluneční svit namísto světel.
Pravidelným odmrazováním výrazně klesá roční spotřeba. Pokud je námraza vyšší než 3 mm, spotřeba lednice se zvyšuje dokonce až o 75 %. Lednici i mrazák se snažte zbytečně neotvírat. Klíčové je samotné umístění spotřebičů. Ideálně by totiž neměla stát v blízkosti topení nebo tam, kam celý den svítí slunce. V kuchyni se nedoporučuje mít v bezprostřední blízkosti vedle sebe lednici a sporák s troubou. Každý stupeň navíc v prostředí okolo lednice zvyšuje její spotřebu zhruba o 4 %, v neposlední řadě chladnička snižuje teplotu varné desky a trouby, proto vám vaření déle potrvá.
Vařením na menší plotýnce a zakrýváním hrnců pokličkou uspoříte výrazné množství energie.
Myčku, pračku a sušičku zapínejte až je zcela zaplníte.
Používejte sušák místo sušičky. Potrvá to sice déle, ale nespotřebujete žádnou energii. Bonusem pak pro vás bude dostatečná vlhkost v bytě.
Na mytí nádobí používejte myčku. Ušetříte tak spotřebu teplé vody i energie, a to v případě, že pouštíte myčku plnou a nikoliv poloprázdnou. Průměrná spotřeba vody na jeden cyklus mytí je okolo 10-12 litrů, ručním mytím pod tekoucí vodou spotřebujete až 40 litrů vody.
Základem efektivního chlazení místností je v prvé řadě vhodné zastínění oken. Nepřehánějte to s používáním klimatizace. Teplota okolo 20 °C je sice ideální pokojovou teplotou, to ovšem neplatí v letních měsících. Rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou by měl být maximálně 5 až 7 °C. Kromě větší spotřeby energie při velkém rozdílu venkovní teploty a tou v ochlazované místnosti se vystavujete také teplotnímu šoku, který může mít negativní vliv na váš organismus. Také při klimatizování je třeba zajistit příval čerstvého vzduchu, byť samozřejmě krátce a intenzivně, aby se vzduch v místnosti rychle vyměnil.