Galerie Smečky

Galerie Smečky je výstavní a společenský prostor v centru Prahy, který se zaměřuje na prezentaci současných výtvarníků spolu s jedinečnou sbírkou české koláže, kterou vlastní společnost Pražská plynárenská.
 
Korporátní sbírka Pražské plynárenské čítá více než 550 děl. Ve sbírce jsou zastoupeni všichni významní čeští autoři i autorky, kteří se médiu koláže ve 20. století věnovali. Jádro předválečné avantgardy tvoří práce Toyen, Jindřicha Štyrského či Adolfa Hoffmeistera. Poválečnou tvorbu reprezentují jména Jiřího Koláře, Běly Kolářové, Jana Koblasy, Libora Fáry, Květy Pacovské či Karla Trinkewitze.
 
Galerie Smečky zahájila svou činnost v roce 2005 a od té doby uspořádala desítky výstav významných českých výtvarníků. Součástí je vždy i pestrý doprovodný program. Podpora společensko-kulturního dění v metropoli patří mezi jeden z pilířů odpovědného podnikání koncernu Pražská plynárenská.
Galerie Smečky, Ve Smečkách 24,              
110 00 Praha 1              
Tel.: +420 222 210 268              
E-mail: galerie.smecky@ppas.cz
Otevřeno: Út - So: 11:00-18:00              
Přidejte si nás na Facebooku

Jakub Choma, We Are Smelly, Atomised, Chemical, Vanilla

Jakub Choma (*1995, Košice) je absolventem pražské UMPRUM (ateliér malby Jiřího Černického a Michala Novotného). Od původně malířského vyjádření se přesunul k prostorovým realizacím, asamblážím, objektům a instalacím. Jeho práce je založená na takřka laboratorních experimentech s různými materiály, jako je korek, plexisklo nebo hliník, do velké míry se ale opírá také o digitální vizuální kulturu a estetiku herních prostředí, kterou je autorova generace silně ovlivněna. Choma svým vyjádření zpochybňuje technooptimismus, jeho práce ztělesňuje jakousi dekadenci digitálně-materiálních struktur současnosti. Zajímá se o témata, jako je hyper-produktivita a vyčerpání příznačné pro neoliberální společnost, ale také o D.I.Y. kulturu, populární vědu a přenosné technologie.

Choma je laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého pro rok 2020. Hojně vystavuje doma i v zahraničí. Samostatně se prezentoval nejen v České republice, ale také na Slovensku (Living The Gimmick, VUNU Gallery, 2018) či v Litvě (Resilience, Editorial, 2019). Skupinově pak byla jeho práce vystavena například v Bruselu, New Yorku, Frankfurtu, Vídni, Budapešti, Vilniusu nebo Stockholmu. S Polansky Gallery se Choma rovněž dvakrát zúčastnil veletrhu v Basileji, jednou sólově (Liste Art Fair Basel 2021) a jednou ve spojení s Pakui Hardware (Liste Art Fair Basel 2019). V létě 2022 absolvoval rezidenční pobyt v New Yorku s Residency Unlimited. Kurátorem výstavy je Eva Slabá.

Galerie Smečky a sbírka Pražské Plynárenské: Galerie Smečky je výstavní a společenský prostor v centru Prahy, který se zaměřuje primárně na výtvarné médium koláže. Její historickou i současnou podobu prezentuje na pravidelných výstavách již od roku 2005. Současně spravuje rozsáhlou sbírku české koláže, kterou vlastní Pražská plynárenská. Sbírka Pražské plynárenské        
čítá více než 560 děl. Jsou v ni zastoupeni všichni významní čeští autoři i autorky, kteří se médiu koláže ve 20. století věnovali. Jádro předválečné avantgardy tvoří práce Toyen, Jindřicha Štyrského či Adolfa Hoffmeistera. Poválečnou tvorbu reprezentují jména Jiřího Koláře, Běly Kolářové, Libora Fáry či Květy Pacovské.         
 

choma2  
choma3

Letní Smečky - Letní příměstský tábor

 

Mgr. Martin Píša            
Předseda správní rady Nadačního fondu Galerie Smečky             
NadacnifondGS@ppas.cz 

Galerie Smečky             
Ve Smečkách 24, Praha 1 – Nové Město             
Otevřeno úterý – sobota, 11:00 – 18:00             
Tel: 222 210 268, galerie.smecky@ppas.cz     
Facebook.com/GalerieSmecky/

Tisková zpráva je ke stažení zde. 

Pražská plynárenská se ráda postará

Jsme online

V našem Zákaznickém portále získáte snadný přehled o Vaší smlouvě, platbách a zároveň zde řadu požadavků vyřídíte bez čekání „na pár kliknutí".

Přechod k nám nebo přepis smlouvy u nás také vyřídíte pohodlně online. Nyní navíc s možností získat bonus za přechod k nám od jiného dodavatele.
 

Máme něco navíc

Staráme se o Vaši bezpečnost. Rádi Vám bezplatně zapůjčíme detektor úniků plynu, kterým lze zkontrolovat možné netěsnosti na plynovém vedení nebo si u nás můžete zakoupit detektor úniku oxidu uhelnatého (CO), který by neměl chybět v žádné domácnosti s plynovými spotřebiči.

Snížit si můžete s námi také náklady na opravu nebo montáž vybraných spotřebičů díky našemu programu Zákaznická výhoda.

Jsme stabilní a féroví

Jsme dodavatelem energií už více než 120 let a plyn nebo elektřinu Vám za férové ceny rádi poskytneme na území celé České republiky. Patříme do vlastnictví hl. města Prahy, kde se staráme o celou distribuční síť zemního plynu. Jsme zde totiž dodavatelem poslední instance a postaráme se tak o Vás i v případech, kdy jiný dodavatel plynu zkrachuje nebo z jiného důvodu není schopen dodávat energie.