Galerie Smečky

 

Naše společnost vlastní největší sbírku české koláže a stále ji doplňuje o nová díla. Pozoruhodná kolekce dnes čítá přes 450 děl a představuje především reprezentativní spektrum silné poválečné generace autory současné. Nicméně zasahuje i do období mezi oběma světovými válkami. Vytvoření sbírky, spojené s bohatým výstavním programem, je v našem prostředí ve své komplexnosti a rozsahu jedinečné. Jsme hrdí na to, že můžeme zachovat významné kulturní hodnoty pro budoucí generace a přispět tím k rozvoji kulturního povědomí ve společnosti.

Galerie Smečky, Ve Smečkách 24,
110 00 Praha 1
Tel.: +420 222 210 268
E-mail: galerie.smecky@ppas.cz
Otevřeno: Út - So: 11:00-18:00
Web: www.galeriesmecky.cz
Přidejte si nás na Facebooku

AKTUÁLNÍ VÝSTAVA

ONDŘEJ KOHOUT / ODPAL!

PRODLOUŽENA DO 30. LEDNA 2021

Tvorba Ondřeje Kohouta (*1953), malíře a scénografa pendlujícího po vynucené emigraci v roce 1981 mezi Vídní a svou chalupou na Prachaticku, je vesměs figurální. Je pro ni příznačné, že se pohybuje v pevně vymezených tematických okruzích, jež tvoří osu jeho životních zájmů: jsou to sport, pivo, pes, pláž a portréty (většinou studie grimas vlastní tváře, což souvisí s jistým autorovým narcismem). Pocta tělesnosti, tělo v pohybu, razantní tahy štětce, odpor vůči ornamentálnosti, vůči dekorativnímu pojetí obrazu, to jsou základní vlastnosti Kohoutova výtvarného projevu.

Charakteristickým znakem Kohoutova umění je humor, úzká vazba slova a malířského vyjádření, kdy název obrazu dokresluje jeho námět a často pomáhá dekódovat jeho možné i nemožné (nikoliv ovšem ve smyslu výtvarné kvality) figurální kompozice. Slovo se leckdy stává inspiračním zdrojem, ať už záměrným, nebo povědomým, pro následné rozvíjení malířovy fantazie. Lingvistický neologismus, slovní hříčky, zaběhaná rčení postavená naruby neustále obrozují jeho tvorbu a jsou kotvou jeho imaginace. Absurdní poetiku, hravou, místy až dětinskou, malíř ostatně vyhledává a úspěšně s ní infikuje své okolí.

V posledních letech v Kohoutově malbě, výjimečně i v kovu, výrazně převládá sportovní tematika. V jeho figurální tvorbě, která tradičně obsahuje i silný sexuální náboj, došlo k určitému posunu: na rozdíl od dřívějšího náznaku jsou dnes Kohoutovy malby vycizelovanými pohybovými studiemi - zobrazená postava stačí občas zvládnout kromě sportovního výkonu i určitou milostnou akci, milostné dobrodružství. Tělo i slovo jsou tak pro Kohoutovu tvorbu nevyčerpatelnou studnicí inspirace.

Současná výstava "ODPAL!" poskytuje Kohoutovi možnost prezentovat všechny hlavní zásady jeho tvorby, jejímž svorníkem je vždy zvýrazněný smysl pro absurdní humor. Téma golfu, zvláštního sportu reprezentujícího určitou společenskou vrstvu, si zřejmě malíř vybral zcela záměrně ze dvou důvodů: jednak mu umožňuje zaujmout k tomuto (ne)sportu nepokrytý sarkastický postoj, jednak je i skrytým Kohoutovým pragmatickým kalkulem. Neboť který milovník a aktivní provozovatel této aktivity by nechtěl mít ve své umělecké sbírce takovéto bizarní dílo reprezentující jeho koníčka?  


JAN CHLÍBEC, kurátor výstavy

kohout


VSTUPNÉ:
Děti, studenti, senioři od 65 let a ZTP mají vstup zdarma, stejně jako držitelé Zákaznické karty Pražské plynárenské, ostatní zaplatí 50,- Kč.

Náš přístup

Jak se chováme ke klientům?

Budete mít vždy přehled

O všech svých účtech, změnách a fakturách budete mít na zákaznickém portále vždy přehled.

Jsme hospodární

Zasílání ekologičtějších elektronických faktur na e-mail dáváme přednost před papírovými.

Objednejte se na přepážku

U nás na přepážce nemusíte trávit celé odpoledne. Zarezervujte si čas návštěvy předem.

Kontrolujeme vaše platby

Chápeme, že každý může zapomenout, a proto vám dáme včas vědět pokud zapomenete zaplatit zálohu nebo fakturu.

Rádi vám pomůžeme s přepisem při stěhování

Stěhování může být stresující období a my vám ho nechceme ztěžovat. U nás vám poradíme, co vše bude potřeba.

Vysvětlíme složitosti

Nevíte jaký zvolit tarif nebo co je to distribuční sazba? Všechny neznámé pojmy vám vysvětlíme na webu nebo na infolince.

Služby pro Vás

O čem jste možná nevěděli, ale mohlo by se vám hodit

Plyn a Elektřina

Mějte plyn a elektřinu pod jednou střechou a ušetřete čas i peníze.

Chci kompletní nabídku

Objednání na přepážku

Nečekejte ve frontě na pobočce a objednejte se na určité datum a čas.

Rezervace zde

Zákaznický portál

Pohodlný přístup do Vašeho účtu, ať už na webu či mobilu.

Přihlášení Registrace

Služby zákazníkům

Objevte zajímavé nabídky, které jsme pro Vás sjednali.

Další nabídky

Aktuální odstávky:

Odstávky

Vždy se včas dozvíte o odstávkách plynu.

Když cítíte plyn:

Zavolejte kdykoliv 1239

Pokud máte podezření, že cítíte ve vašem okolí plyn, volejte plynovou pohotovost.

©2002-2019 Pražská plynárenská , a.s | Podmínky používání webu