Galerie Smečky

 

Naše společnost vlastní největší sbírku české koláže a stále ji doplňuje o nová díla. Pozoruhodná kolekce dnes čítá přes 500 děl a představuje především reprezentativní spektrum silné poválečné generace autory současné. Nicméně zasahuje i do období mezi oběma světovými válkami. Vytvoření sbírky, spojené s bohatým výstavním programem, je v našem prostředí ve své komplexnosti a rozsahu jedinečné. Jsme hrdí na to, že můžeme zachovat významné kulturní hodnoty pro budoucí generace a přispět tím k rozvoji kulturního povědomí ve společnosti.

Galerie Smečky, Ve Smečkách 24,
110 00 Praha 1
Tel.: +420 222 210 268
E-mail: galerie.smecky@ppas.cz
Otevřeno: Út - So: 11:00-18:00
Web: www.galeriesmecky.cz
Přidejte si nás na Facebooku

AKTUÁLNÍ VÝSTAVA

VŠECHNO JE KOLÁŽ

PRODLOUŽENO DO 30. ČERVNA 2021

Pozoruhodná sbírka, kterou vytvořila společnost Pražská plynárenská, se zaměřuje hlavně na poválečnou českou koláž s určitými přesahy do starší historie. Jedním z podnětů k jejímu založení se stala výstava „Česká koláž“ uspořádaná v roce 1997 Grafickou sbírkou Národní galerie Praha. Kolekce se formuje a doplňuje více než dvě desetiletí a obsahuje řadu děl, která by dnes jinak byla již zcela nedostupná.
V průběhu doby se sbírka Pražské plynárenské setkala s velkým ohlasem nejen u nás, ale i v zahraničí. Byla vystavena v prestižních institucích v Praze, ve Vídni nebo v Bruselu. Je již značně rozsáhlá, a tak se vždy mohla představit v trochu jiném výběru. Jsou v ní zařazena díla významných českých umělců z období meziválečné avantgardy a především pak z druhé poloviny 20. století.

Pozvánka 1

Tentokrát se výstavní koncepce soustřeďuje na několik výrazných osobností, které jsou ve sbírce bohatě a velmi kvalitně zastoupeny. Jde o tvorbu umělců, kteří se často pohybovali na rozhraní mezi různými tvůrčími oblastmi – literaturou, poezií, divadlem, performancí, koláží, asambláží či fotomontáží. Mezi autory vybrané pro tuto výstavu patří Adolf Hoffmeister, Jiří Kolář, Jan Kotík, Běla Kolářová, Věra Janoušková, Ladislav Novák, Eduard Ovčáček, Jan Koblasa, Čestmír Kafka, Karel Trinkewitz, Josef Hampl, Libor Fára a Dalibor Chatrný.

Pozvánka 2

Pražská plynárenská ovšem nezaměřuje svou pozornost pouze na koláž a postupně získává i zajímavou kolekci současné grafiky. Není tedy žádným překvapením, že mezi grafiky, kteří jsou ve sbírkách Pražské plynárenské zastoupeni, nechybí významné osobnosti různých generací. Z těch starších jsou to například Miloš Šejn, Mikoláš Axmann, Šimon Brejcha, Jan Jemelka, Zbyněk Janáček, Miloš Michálek, Jan Měřička nebo Jan Hísek, z mladších a mladých jsou to třeba Jana Hubatková, Josef Duchan, Vojtěch Kovářík, Jiří Hanuš nebo Bronislava Bakule Malá. S výběrem z této jedinečné kolekce se diváci nyní setkávají vůbec poprvé.

JIŘÍ MACHALICKÝ / kurátor výstavy

koláž PROLOUŽENO

 


VSTUPNÉ:
Děti, studenti, senioři od 65 let a ZTP mají vstup zdarma, stejně jako držitelé Zákaznické karty Pražské plynárenské, ostatní zaplatí 50,- Kč.

Náš přístup

Jak se chováme ke klientům?

Budete mít vždy přehled

O všech svých účtech, změnách a fakturách budete mít na zákaznickém portále vždy přehled.

Jsme hospodární

Zasílání ekologičtějších elektronických faktur na e-mail dáváme přednost před papírovými.

Objednejte se na přepážku

U nás na přepážce nemusíte trávit celé odpoledne. Zarezervujte si čas návštěvy předem.

Kontrolujeme vaše platby

Chápeme, že každý může zapomenout, a proto vám dáme včas vědět pokud zapomenete zaplatit zálohu nebo fakturu.

Rádi vám pomůžeme s přepisem při stěhování

Stěhování může být stresující období a my vám ho nechceme ztěžovat. U nás vám poradíme, co vše bude potřeba.

Vysvětlíme složitosti

Nevíte jaký zvolit tarif nebo co je to distribuční sazba? Všechny neznámé pojmy vám vysvětlíme na webu nebo na infolince.

Služby pro Vás

O čem jste možná nevěděli, ale mohlo by se vám hodit

Plyn a Elektřina

Mějte plyn a elektřinu pod jednou střechou a ušetřete čas i peníze.

Chci kompletní nabídku

Objednání na přepážku

Nečekejte ve frontě na pobočce a objednejte se na určité datum a čas.

Rezervace zde

Zákaznický portál

Pohodlný přístup do Vašeho účtu, ať už na webu či mobilu.

Přihlášení Registrace

Služby zákazníkům

Objevte zajímavé nabídky, které jsme pro Vás sjednali.

Další nabídky

Aktuální odstávky:

Odstávky

Vždy se včas dozvíte o odstávkách plynu.

Když cítíte plyn:

Zavolejte kdykoliv 1239

Pokud máte podezření, že cítíte ve vašem okolí plyn, volejte plynovou pohotovost.

©2002-2019 Pražská plynárenská , a.s | Podmínky používání webu