Galerie Smečky

Galerie Smečky je výstavní a společenský prostor v centru Prahy, který se zaměřuje na prezentaci současných výtvarníků spolu s jedinečnou sbírkou české koláže, kterou vlastní společnost Pražská plynárenská.
 
Korporátní sbírka Pražské plynárenské čítá více než 550 děl. Ve sbírce jsou zastoupeni všichni významní čeští autoři i autorky, kteří se médiu koláže ve 20. století věnovali. Jádro předválečné avantgardy tvoří práce Toyen, Jindřicha Štyrského či Adolfa Hoffmeistera. Poválečnou tvorbu reprezentují jména Jiřího Koláře, Běly Kolářové, Jana Koblasy, Libora Fáry, Květy Pacovské či Karla Trinkewitze.
 
Galerie Smečky zahájila svou činnost v roce 2005 a od té doby uspořádala desítky výstav významných českých výtvarníků. Součástí je vždy i pestrý doprovodný program. Podpora společensko-kulturního dění v metropoli patří mezi jeden z pilířů odpovědného podnikání koncernu Pražská plynárenská.
Galerie Smečky, Ve Smečkách 24,
110 00 Praha 1
Tel.: +420 222 210 268
E-mail: galerie.smecky@ppas.cz
Otevřeno: Út - So: 11:00-18:00
Web: www.galeriesmecky.cz
Přidejte si nás na Facebooku

 

Probíhající výstava: Vladimír Houdek - Parabola

26. 1.– 1. 4. 2023

 

Samostatná výstava jednoho z nejvýraznějších představitelů mladé a střední generace českých výtvarníků Vladimíra Houdka (*1984) představí v Galerii Smečky vůbec poprvé výběr z jeho tvorby věnované koláži. Název Parabola odkazuje jak k dokonalosti geometrických tvarů, s jejímiž podobami je Houdkova tvorba dlouhodobě a neodlučitelně spjata, tak k „parabole“ protínající vrchol mezi jeho první a poslední částí tvorby za uplynulých devět let.

Soubor prací nazvaný Kabuki (2022–2023) vznikal v posledních měsících přímo pro výstavu v Galerii Smečky. Název souboru odkazuje ke stylizované japonské jevištní tvorbě, kterou doprovázely výrazné masky. Ty kromě jiného zakrývaly skutečnost, že zde muži hrají také ženské role. Stejně vyznívají rovněž Houdkovy práce: „V Kabuki používám masky s abstraktním geometrickým „tělem“ a s různými částmi těla, většinou jenom rukama a nohama. Je to jakýsi hybridní bezpohlavní útvar, který pořád prožívá svoji tělesnost. Masky se snažím metaforicky zasazovat do dnešní doby, která klade důraz na autonomii a vlastní jedinečnost. Přitom si uvědomuji překážku lidského „já“, jež má několik vrstev a používá různé „masky“, které nám umožňuji skrýt pravou podstatu naší osobnosti,“ vysvětluje Houdek.

Výstava Parabola představuje tyto nové práce spolu se staršími poprvé ve společném prostoru, a proto i v nově vznikajících vztazích a souvislostech. Nalezneme zde několik rozsáhlých cyklů na plátně i na papíře, jež se navzájem překrývají a doplňují. Prostor galerie v jedné části zaplňují výrazné barvy a expresivní podoby masek, aby je v jiné vystřídala tlumená, tónovaná barevnost pláten s kolážemi odkazujícími k tvorbě tradičních umělců a umělkyň evropské koláže 20. století. Houdek se netají svým obdivem k artificialismu, jehož představitelé projevovali zájem o nevědomé psychické procesy a psychoanalýzu. Není náhodou, že mezi ně patří Marie Čermínová zvaná Toyen i Jindřich Štyrský, kteří jsou zastoupeni ve sbírce koláží Pražské plynárenské, která umožnila i vznik této výstavy.

O autorovi

Vladimír Houdek (*1984) vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze v Ateliéru malířství II u Vladimíra Skrepla. Věnuje se klasické malbě, videu, koláži a experimentům s nimi. Vytváří nové vizuální formy navazující na modernistické a postmodernistické koncepty. Častým motivem jeho obrazů je kruh, který funguje jako prostředek obsahové výpovědi napříč jeho dílem. V roce 2010 se stal laureátem 4. ročníku Ceny kritiky pro mladou malbu, v roce 2012 laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého. Vedle významných českých institucí prezentoval své práce například v berlínské Schleicher/Lange, budapešťské Trafo Gallery nebo v Národním muzeu současného umění v Bukurešti. Je zastoupen v řadě domácích i zahraničních sbírek.

Galerie Smečky a firemní sbírka Pražské plynárenské

Galerie Smečky se výstavní činnosti věnuje již od roku 2005 a tematicky se zaměřuje především na českou koláž. Společnost Pražská plynárenská, která umožňuje provoz Galerie, vlastní největší kolekci české koláže čítající více než 550 děl. Ve sbírce jsou zastoupeni všichni významní čeští autoři a autorky, kteří se médiu koláže ve 20. století věnovali. Jádro sbírky předválečné avantgardy tvoří práce Toyen, Jindřicha Štyrského či Adolfa Hoffmeistera, poválečnou tvorbu reprezentují díla Jiřího Koláře, Běly Kolářové, Jana Koblasy, Libora Fáry, Květy Pacovské či Karla Trinkewitze.

 

Barbora Půlpánová
Předsedkyně správní rady Nadačního fondu Galerie Smečky
NadacnifondGS@ppas.cz
+420 722 913 433

Galerie Smečky
Ve Smečkách 24, Praha 1 – Nové Město
Otevřeno úterý – sobota, 11:00 – 18:00
Tel: 222 210 268
Facebook.com/GalerieSmecky/

Tisková zpráva je ke stažení zde. 

Náš přístup

Jak se chováme ke klientům?

Budete mít vždy přehled

O všech svých účtech, změnách a fakturách budete mít na zákaznickém portále vždy přehled.

Jsme hospodární

Zasílání ekologičtějších elektronických faktur na e-mail dáváme přednost před papírovými.

Objednejte se na přepážku

U nás na přepážce nemusíte trávit celé odpoledne. Zarezervujte si čas návštěvy předem.

Kontrolujeme vaše platby

Chápeme, že každý může zapomenout, a proto vám dáme včas vědět pokud zapomenete zaplatit zálohu nebo fakturu.

Rádi vám pomůžeme s přepisem při stěhování

Stěhování může být stresující období a my vám ho nechceme ztěžovat. U nás vám poradíme, co vše bude potřeba.

Vysvětlíme složitosti

Nevíte jaký zvolit tarif nebo co je to distribuční sazba? Všechny neznámé pojmy vám vysvětlíme na webu nebo na infolince.

Služby pro Vás

O čem jste možná nevěděli, ale mohlo by se vám hodit

Plyn

Mějte u nás plyn a ušetřete čas i peníze.

Chci kompletní nabídku

Objednání na přepážku

Nečekejte ve frontě na pobočce a objednejte se na určité datum a čas.

Rezervace zde

Zákaznický portál

Pohodlný přístup do Vašeho účtu, ať už na webu či mobilu.

Přihlášení Registrace

Služby zákazníkům

Objevte zajímavé nabídky, které jsme pro Vás sjednali.

Další nabídky

Aktuální odstávky

Aktuální odstávky plynu najdete na  této stránce.

Když cítíte plyn

Pokud máte podezření, že cítíte ve vašem okolí plyn, volejte plynovou pohotovost na číslo 1239.

©2002-2023 Pražská plynárenská , a.s | Podmínky používání webu