Plynárenské muzeum

PM_foto

Žluté trubky, bez kterých se neobejdeme

Škrtneme zapalovačem a hořák plynového sporáku se rozsvítí modrým plamínkem. Otočíme vodovodním kohoutkem, v koupelně škytne „karma“ a během chvilky si myjeme ruce v teplé vodě. V zimě si chladíme promrzlé kosti u rozpálených "vafek" nebo radiátoru. Je to pro vás samozřejmost? Omyl. Nebýt žlutě označených plynových trubek, sotva bychom měli teplé jídlo, nejspíš bychom chodili špinaví a v zimě trpěli chladem. Žluté trubky nám totiž do bytu přivádějí životodárnou látku – plyn. Napadlo vás někdy zamyslet se nad tím, odkud se tato látka vzala, jaká je její historie a co bychom bez ní dělali? Odpovědi na tyto otázky, ale i jiné zajímavosti najdete v našem Plynárenském muzeu.

Plynárenské muzeum

V historii první muzeum plynárenského oboru v České republice bylo v areálu Pražské plynárenské, a.s., v Praze 4 – Michli otevřeno v roce 1999. Návštěvník se seznámí s historií a vývojem světového a českého plynárenství od samých jeho počátků až po současnost. Dozví se vše o historii užití plynu, prohlédne si dobové plynové spotřebiče, modely starých výrobních zařízení, plynojemů, výstavby plynovodů atd. Zrekonstruovaný model plynárny Michle ukazuje, jak vypadal plynárna v roce 1937, kdy stejně jako dnes patřila výhradně obci, tedy hlavnímu městu Praha.
K zajímavostem a raritám muzea patří pozůstatky plynojemu první plynárny v Karlíně z roku 1847, oválný plynovod z Karlova mostu z roku 1878, zámecká plynová kamna Villeroy & Boch v novorokokovém stylu z roku 1870, plynová promítačka filmů Bavaria, plynový diaprojektor „Laterna Magica“, automatická pračka Moretta s plynovým ohřevem vody, interiérové secesní plynové lustry, plynový mandl, lednička, pražička kávy nebo řada historických plynových žehliček a kadeřítek vlasů.
Muzeum představuje unikátní sbírku více než 100 plynoměrů nejrůznějších typů, od těch z počátků plynárenství (plynoměr z roku 1873 od firmy Siry, Lizars & Co., Leipzig je nejstarším v České republice) až po nejnovější tzv. chytré plynoměry. Raritou je i mincový plynoměr Glozar.

PM_foto

Stálá expozice

1. část – „Národní” znázorňuje pomocí chronologického přehledu důležitých dat, obrazových panelů, map, schémat, dokumentů a modelů plynárenských staveb ve zkrácené formě historii českého plynárenství.

2. část – „Technická” má mezinárodní charakter a mapuje vývoj technické stránky plynárenství (výroba a těžba plynu, uskladňování plynu, doprava, rozvod a regulace tlaku plynu, měření, plynové spotřebiče).

Unikátní model

Muzeum se chlubí modelem Michelské plynárny, který ukazuje jak vypadala po její první dostavbě v 30. letech 20.století. V měřítku 1:100 jsou na modelu s velkou přesností dokonale ztvárněny všechny výrobní i pomocné objekty, plynojemy, jeřábové dráhy, skládky uhlí a koksu, vodojem, čištění plynu, kolejiště s lokomotivou a vagóny s uhlím, koksem, trubkami a jiným nákladem.  Model měří téměř 9 m na délku a 4 m na šířku. Na modelu je velice dobře patrná  jednotná architektura budov funkcionalistického slohu, jejímž autorem byl český architekt Josef Kalous.

Kudy do muzea?

Pokud vás zajímavosti o plynárenské historii nalákaly a chcete se dozvědět více, nezbývá než vyrazit. Dostane se vám odborného výkladu nejenom v češtině, ale i v němčině a angličtině. Vstup do muzea je zdarma a má bezbariérový přístupu.

Všichni zájemci o plynárenskou historii jsou srdečně zváni!

Adresa:
U Plynárny 500/44, 145 08 Praha 4 (areál Pražské plynárenské)

Otevírací doba:
Termín návštěvy muzea je třeba předem dohodnout na telefonním čísle +420 724 104 874 nebo prostřednictvím emailu: jan.zakovec@ppas.cz.

Spojení – zastávka Plynárna Michle:
Bus: 150, 188; Tram: 11 a 14

Náš přístup

Jak se chováme ke klientům?

Budete mít vždy přehled

O všech svých účtech, změnách a fakturách budete mít na zákaznickém portále vždy přehled.

Jsme hospodární

Zasílání ekologičtějších elektronických faktur na e-mail dáváme přednost před papírovými.

Objednejte se na přepážku

U nás na přepážce nemusíte trávit celé odpoledne. Zarezervujte si čas návštěvy předem.

Kontrolujeme vaše platby

Chápeme, že každý může zapomenout, a proto vám dáme včas vědět pokud zapomenete zaplatit zálohu nebo fakturu.

Rádi vám pomůžeme s přepisem při stěhování

Stěhování může být stresující období a my vám ho nechceme ztěžovat. U nás vám poradíme, co vše bude potřeba.

Vysvětlíme složitosti

Nevíte jaký zvolit tarif nebo co je to distribuční sazba? Všechny neznámé pojmy vám vysvětlíme na webu nebo na infolince.

Služby pro Vás

O čem jste možná nevěděli, ale mohlo by se vám hodit

Plyn

Mějte u nás plyn a ušetřete čas i peníze.

Chci kompletní nabídku

Objednání na přepážku

Nečekejte ve frontě na pobočce a objednejte se na určité datum a čas.

Rezervace zde

Zákaznický portál

Pohodlný přístup do Vašeho účtu, ať už na webu či mobilu.

Přihlášení Registrace

Služby zákazníkům

Objevte zajímavé nabídky, které jsme pro Vás sjednali.

Další nabídky

Aktuální odstávky

Aktuální odstávky plynu najdete na  této stránce.

Když cítíte plyn

Pokud máte podezření, že cítíte ve vašem okolí plyn, volejte plynovou pohotovost na číslo 1239.

©2002-2023 Pražská plynárenská , a.s | Podmínky používání webu