Cena plynu: Zjistěte, jak se tvoří

Cena plynu: Zjistěte, jak se tvoří

Plyn je v evropské energetice značně důležitý, neboť ho evropské domácnosti a průmysl využívají nejen k vytápění, ale slouží také jako stabilizační zdroj při výrobě elektřiny. Kromě toho se využívá i v průmyslu. 

V případě nedostatku elektřiny, například z obnovitelných zdrojů, začínají plynové elektrárny vyrábět elektřinu. Tato je sice nejdražší, ale na druhé straně nám přináší komfort toho, že elektřina je vždy na trhu dostupná a nedochází k výpadkům, tzv. blackoutům. Narozdíl od uhlí je plyn také ekologičtější a při výrobě elektřiny se z něj do ovzduší uvolňuje méně CO2, téměř žádný oxid siřičitý, pevné částice (PM10, PM2,5; PM1).  
V evropské energetice je tedy plyn stále tolerovaný jako "tranzitní" zdroj, tedy jako akceptovaný zdroj do doby, než dojde k rozvoji dalších technologií, především obnovitelných zdrojů energie či výroby elektřiny z vodíku, a bude moci být plně nahrazen.

Cena plynu: Jak se tvoří? 

Plyn je komoditou, se kterou se obchoduje na energetických burzách, kde dochází ke střetu nabídky a poptávky.  

Zásadní roli při utváření ceny plynu hraje obchodní uzel Title Transfer Facility (TTF), který je hlavním ukazatelem plynu v celé EU. Jedná se fakticky o virtuální obchodní místo v Nizozemsku, kde se zobchoduje nejvíce plynu v celé EU. 

Skladba ceny plynu u dodavatele energií 

Podobně jako u elektřiny je cena plynu tvořena ze dvou složek:

  • Regulovaná část: Určuje ji Energetický regulační úřad. Je zde začleněn poplatek za distribuci plynu, tedy jeho přepravu do místa spotřeby, a dále poplatek za operátora trhu. Domácnost tyto poplatky platí vždy a jsou určovány na základě distribuční oblasti. Regulovaná část tvoří přibližně jen pětinu celkové ceny.
  • Neregulovaná část: Je cena samotné komodity, kterou určuje dodavatel. Právě tato složka je v roce 2023 zastropována vládou na částce 3025 Kč za MWh, letos tedy nezaplatíte více. Dodavatelé ale nabízí i výhodnější ceny. Neregulovaná část tvoří více než 80 % celkové ceny. 

Odkud bereme plyn?

Energetická situace ohledně plynu se v Evropě v posledních letech prudce změnila. Zatímco ještě v roce 2019 Rusko dováželo do Evropy více než 55 % celkového objemu plynu, na konci roku 2022 to bylo přibližně 10 % (zahrnuje i LNG plyn). Důvodem je ruská agrese vůči Ukrajině a následné omezení dodávek plynu z Ruska, které byly téměř úplně zastaveny. 
Stále více se do evropských zemí dováží LNG (zkapalněný) plyn, především ze Spojených států, Alžírska, Austrálie a arabských zemí.

Co je to LNG plyn a proč je drahý?


LNG plyn je zemní plyn, který je zkapalněný. Nejdříve je plyn vytěžen, například v USA, a poté převezen do přístavních LNG terminálů, kde je zkapalněn snížením teploty pod bod varu (u plynu je to −162 °C). 

Zkapalněním je možné převézt až 50krát více plynu. Ten je následně načerpán do tankerů a převezen do evropských LNG terminálů. Zde buď může být přepraven prostřednictvím LNG cisteren do zásobníků, nebo je znovu přeměněn na plynný stav a distribuován do místa spotřeby. 
 

Růst cen v roce 2022

Ruská agrese vůči Ukrajině a plynové vydírání Evropy mělo také vliv na prudký růst cen plynu na burze. Zatímco v roce 2021 se jeho cena pohybovala kolem 30 eur za MWh, v průběhu roku 2022 vzrostla i nad 300 eur za MWh. 
Lidem, kterým končila fixace, vzrostly ceny u dodavatelů i na více než 5000 Kč za MWh u plynu, elektřina přesahovala i 10 000 Kč za MWh. V takovém případě si mohla domácnost, která vytápěla plynem a měla spotřebu kolem 20 MWh, připlatit téměř 100 000 Kč ročně. Koncem roku 2022 bylo zřejmé, že Evropa “nezmrzne”, i s ohledem na mírnou zimu, a komplikovanou energetickou situaci překoná. Ceny na burze začaly opět výrazně klesat.  

Situace v roce 2023: Ceny plynu prudce klesají

Od roku 2023 platí zastropování cen elektřiny a plynu. Maximální cena silové elektřiny u dodavatelů dosahuje 6050 Kč s DPH, u ceny silového plynu je to 3025 Kč. Kromě toho došlo také k zastropování cen stálého měsíčního platu (pravidelný poplatek, který platíte dodavateli za odběrné místo), jehož maximální výše dosahuje 157 Kč včetně DPH.

Od počátku roku ale na energetické burze dochází k poklesu cen elektřiny a plynu. Cena plynu se počátkem dubna dostala až na úroveň pod 50 eur za MWh.  
Navíc také docházelo k mírnému posilování české koruny, což cenu v naší měně ještě více snížilo.

Výsledkem je, že dodavatelé mohou nakupovat plyn pro své zákazníky výrazně levněji a nabídnout jim atraktivní ceny. Řada dodavatelů proto představila své ceníky, v nichž je cena pod stropem. U některých dodavatelů je možné dokonce získat plyn levnější až o desítky procent.

Úspory při cenám pod stropem

Pokud je možné za 1 MWh ušetřit oproti stropu kolem 500 Kč, pak rodina, která prostřednictvím plynu vytápí a ohřívá vodu a má roční spotřebu kolem 20 MWh, ušetří více než 10 000 Kč ročně. Další drobné úspory totiž může mít i na samotném poplatku za odběrné místo (stálý plat).

Zajímavé je, že se výrazně zvýšil rozdíl mezi cenou elektřiny a plynu. Zatímco dříve byla elektřina přibližně dvakrát dražší než samotný plyn, v současnosti je rozdíl až trojnásobný. Vytápění plynem proto nemusí být cenovým strašákem a není nutné bez zvážení a ekonomické kalkulace investovat stovky tisíc do jiné formy vytápění, například formou tepelného čerpadla. 

Jak zjistit cenu plynu v ceníku dodavatele?

Pro zjištění ceny je nejjednodušší navštívit webovou stránku daného dodavatele. V případě, že není možné ceník na webu najít, lze ho vyhledat také ve vyhledávači a to zadáním klíčových slov “Ceník” a “JménoSamotnéhoDodavatele”. 

Příklad vyhledávání ceníku na Googlu.
Příklad vyhledávání ceníku na Googlu.

 

Vyznejte se v ceníku dodavatele

Po otevření ceníku dodavatele je nejdůležitější samotná jeho první strana, na níž lze najít cenu za samotnou komoditu, tedy silový plyn. 

První strana ceníku Pražské plynárenské a.s.
První strana ceníku dodavatele Pražská plynárenské a.s.

V tomto ceníku je uvedena cena plynu ve výši 2584 Kč za MWh s DPH (po slevě 11 % ) Cena je tak výrazně nižší, než je vládní strop 3025 Kč za MWh. Cena se u některých dodavatelů či ceníkových řad může lišit podle celkové spotřeby. U některých dodavatelů tak můžete v případě, že využíváte plyn například jen k vaření a vaše spotřeba je nižší, zaplatit více. 

Druhá strana ceníku

Na druhé straně ceníků vidíme kompletní skladbu ceny plynu. Ta je tvořena jak z ceny komodity, tak z regulovaných částí (stálý plat, poplatek za distribuci a cena za činnost OTE). Celková cena je poté zvýšena o 21 %, což je daň z přidané hodnoty. 

Nejčastější dotazy

Jaké jsou ceny plynu?

V roce 2023 platí zastropované ceny plynu ve výši 3025 Kč za MWh (bez DPH). Řada dodavatelů ale představila ceníky, v nichž jsou ceny plynu pod stropem. 

Jak se bude vyvíjet cena plynu

Cena plynu se v dubnu 2023 pohybuje kolem úrovně 45-55 eur za MWh. Je tak výrazně nižší než v roce 2022, kdy na burze dosahovala i 300 eur za MWh. Úroveň 45-55 eur za MWh je stále výrazně vyšší než v době covidu, kdy se plyn obchodoval za přibližně 10-30 eur za MWh. Je ovšem krajně nepravděpodobné, že se tyto ceny vrátí. 

Kolik stojí plyn?

Cena plynu u dodavatele je tvořena ze dvou složek a to regulované a neregulované. Aktuální ceny neregulované části plynu najdete v ceníku vašeho dodavatele. Regulované ceny jsou určeny na základě distribuční oblasti a nejsnáze je najdete také v ceníku dodavatele. 

Potřebujete poradit, který produkt je ideální přímo pro vás?

Zanechte nám pár údajů a my se vám do dvou pracovních dnů ozveme.

formids
Osobní údaje

Souhlasím s tím, že Pražská plynárenská, a.s. bude zpracovávat mé vyplněné osobní údaje pro účely nabídky produktů a služeb, o které jsem projevil zájem (marketingové účely). Souhlas je udělen po dobu 2 let od odeslání formuláře a mohu jej kdykoliv odvolat. Veškeré bližší informace o zpracování osobních údajů jsou uvedeny v dokumentu Informace o zpracování osobních údajů dostupném na www.ppas.cz/info a dále na vyžádání v obchodních kancelářích Pražské plynárenské, a.s.

Pražská plynárenská se ráda postará

Jsme online

V našem Zákaznickém portále získáte snadný přehled o Vaší smlouvě, platbách a zároveň zde řadu požadavků vyřídíte bez čekání „na pár kliknutí".

Přechod k nám nebo přepis smlouvy u nás také vyřídíte pohodlně online. Nyní navíc s možností získat bonus za přechod k nám od jiného dodavatele.
 

Máme něco navíc

Staráme se o Vaši bezpečnost. Rádi Vám bezplatně zapůjčíme detektor úniků plynu, kterým lze zkontrolovat možné netěsnosti na plynovém vedení nebo si u nás můžete zakoupit detektor úniku oxidu uhelnatého (CO), který by neměl chybět v žádné domácnosti s plynovými spotřebiči.

Snížit si můžete s námi také náklady na opravu nebo montáž vybraných spotřebičů díky našemu programu Zákaznická výhoda.

Jsme stabilní a féroví

Jsme dodavatelem energií už více než 120 let a plyn nebo elektřinu Vám za férové ceny rádi poskytneme na území celé České republiky. Patříme do vlastnictví hl. města Prahy, kde se staráme o celou distribuční síť zemního plynu. Jsme zde totiž dodavatelem poslední instance a postaráme se tak o Vás i v případech, kdy jiný dodavatel plynu zkrachuje nebo z jiného důvodu není schopen dodávat energie.