Distribuční sazby: Jak se dělí?

 Distribuční sazby: Jak se dělí?

Distribuční sazby se dělí na jednotarifní a dvoutarifní. Rozdíl mezi nimi spočívá v následujících charakteristikách: 

 

  • Jednotarifní sazby: Platíte jednotnou částku za distribuci po celý den. Celkově je tedy cena za distribuci výrazně vyšší.

  • Dvoutarifní sazby: Distribuce je rozdělena do dvou fází, kdy se střídá odběr elektrické energie v dražším a levnějším tarifu. Toto střídání má na starost tzv. HDO neboli hromadné dálkové ovládání, pomocí kterého se tarify přepínají.

Je pochopitelné, že ve velkých městech, kde se nachází více bytových domů, budou dominovat především jednotarifní sazby (nejčastěji D02D). Na vesnicích, kde většina obyvatel žije v rodinných domech a vytápění si řeší sama, budou mít převahu právě dvoutarifní sazby.

Distribuční území: Jak se liší?

Distribuční sazby se určují na základě distribučního území. V Česku jsou tři distribuční území (ČEZ Distribuce, PRE a EG. D) a jsou u vás určené v závislosti na tom, kde se nacházíte. Podrobněji na samotném obrázku. 

mapa distribucniho uzemi
Distribuční oblasti na území České republiky. Zdroj: Energetický regulační úřad 

Váš dodavatel může ovlivnit pouze neregulovanou složku elektřiny (silovou elektřinu), nikoliv tyto regulované poplatky, jež pro jednotlivé distribuční oblasti každoročně vyhlašuje Energetický regulační úřad. 

Dělení distribučních sazeb

Sazba

Kdo sazbu používá?

Podmínky pro splnění

Spínání nízkého a vysokého tarifu 

 

D01D

 

Chaty, chalupy. Odběrná místa s nízkou spotřebou.

 

Běžný odběr, nesmí být výroba a silnější jistič (nad 3 x 63A).

 

Ne, sazba je jednotarifní.

 

D02D

 

Běžná domácnost s běžnými spotřebiči.

 

Běžné využívání spotřebičů, bez vytápění elektřinou a ohřevu vody.

 

Ne, sazba je jednotarifní.

 

D25D

 

Domácnost, která ohřívá pomocí elektřiny vodu, tedy má bojler.

 

Instalace elektrického akumulačního spotřebiče pro vytápění objektu nebo pro ohřev vody na odběrném místě.

 

D25D je dvoutarifní sazba, 8 hodin denně je elektřina v režimu levnějšího tarifu 

 

D26D

 

Domácnosti, které k vytápění používají akumulační spotřebiče.

 

Akumulační topení.

 

D26D je dvoutarifní sazba, 8 hodin denně je elektřina v režimu levnějšího tarifu

 

D27D

 

Domácnost, která vlastní elektromobil.

 

Je nutné prokázat vlastnictví elektromobilu

 

D27D je dvoutarifní sazba, 8 hodin denně je elektřina v režimu levnějšího tarifu

 

D56D

 

Domácnost, která používá elektřinu k vytápění.

 

Elektrické topení (tepelné čerpadlo, elektrokotel, přímotopy, podlahové vytápění)

D57D je dvoutarifní sazba, 20 hodin denně je elektřina v režimu levnějšího tarifu.

 

Víkend
D61D

 

Odběr je především o víkendu.

 

Nejsou podmínky.

D61D je dvoutarifní sazba, levnější tarif od pátku 12:00 do neděle 22:00

 

Zrušené distribuční sazby

 

v minulosti bylo možné získat i některé další distribuční sazby , jež dnes už nejsou k mání. Jedná se o tyto sazby:

  • D35D: Bylo možné získat jen do 1.4. 2017 a používala se ke kombinovanému vytápění.

  • D45D: Také bylo možné získat jen do roku 1.4. 2017 a užívala se pro přímotopy.

  • D56D: Udělovala se také do roku 1.4. 2017. Distribuční sazba pro tepelná čerpadla.

Kdy se vyplatí přechod na jinou distribuční sazbu?

 

Přechod na jinou distribuční sazbu se vyplatí v situaci, kdy se změní charakter spotřeby na odběrném místě.

Může se například jednat o to, že na daném odběrném místě výrazně vzroste spotřeba, popřípadě se rozhodnete nemovitost vytápět pomocí elektřiny, a to prostřednictvím přímotopů, akumulačních kamen nebo tepelného čerpadla. Změna distribuční sazby z D02D se také vyplatí při pořízení elektromobilu. 
Důvodem, proč přejít na jinou distribuční sazbu, je především úspora na distribuci (v ceníku dodavatele se označuje jakožto „CENA ZA DISTRIBUOVANÉ MNOŽSTVÍ ELEKTŘINY“.

Na distribučním území PRE zaplatíte za 1 MWh v nejběžnějším tarifu D02D celkem 1579 Kč. V případě například nákupu elektromobilu a nainstalování dobíjecí stanice bude sice 1 MWh ve vysokém tarifu stát 1703 Kč, výrazně ale ušetříte při využití nízkého tarifu, kde vás 1 MWh vyjde na pouhých 128 Kč. 

Jako nejvýhodnější vycházejí sazby D45D, (D56D) a D57D, u kterých je cena v nízkém i vysokém tarifu obdobná. Těchto tarifů se však týká vyšší poplatek za jistič, než jaký je u sazby D02D. 

ceník společnosti pražská plynárenská
Zdroj: Pražská plynárenská, a. s. 

Modelový příklad domácnosti: Přechod z D01D na D02D 

Rodina se během covidu přestěhovala do chalupy, kde chce trvale bydlet. Odběrné místo je v distribuční sazbě D01D, která odpovídala spíše nižší spotřebě. Ze sazby D01D se tak rodině vyplatí přejít na D02D v případě, že její spotřeba je vyšší než 1,5 MWh ročně. Zaplatí pak za distribuci výrazně méně, na druhé straně si ale připlatí za měsíční poplatek za jistič. 

Modelový příklad domácnosti 2: Nákup elektromobilu

Rodina, která vytápí plynem a používá distribuční tarif D02D, se rozhodne pro nákup elektromobilu. V takovém případě se jí vyplatí přejít na distribuční tarif D27D. Za distribuci tak u levnějšího tarifu zaplatí jen 128 Kč za MWh místo 1578 Kč za MWh, jež by zaplatila u D02D. Je však nutné optimalizovat spotřebu a elektromobil nabíjet především v noci. 

Kdy se spíná nízký tarif?  

 

Časy přepínání nízkého a vysokého tarifu určují jednotliví distributoři a jsou uvedené na jejich webových stránkách: 

Budoucnost distribučních sazeb: Rok 2024 a dál 

V roce 2024 a 2025 nelze očekávat, že by se distribuční sazby výrazně změnily. Je však možné, že Energetický regulační úřad, který je definuje, více zohlední současný růst fotovoltaických elektráren na střechách rodinných domů nebo zvyšující se počet elektromobilů do úpravy distribučních sazeb.

V daleké budoucnosti, po roce 2030, lze očekávat, že se distribuční sazby výrazně změní s tím, jak se mění samotný energetický mix. Zatímco dříve se většina elektřiny vyráběla z uhlí, jádra a plynu, v současnosti se v řadě zemí, včetně Česka, dostávají do popředí obnovitelné zdroje. Výroba z obnovitelných zdrojů je ale silně nestálá. V některých jarních měsících musí distributoři řešit situace, kdy je výroba z větrných elektráren a fotovoltaiky natolik vysoká, že se potřebují elektřiny „co nejrychleji zbavit“, tedy dodat ji odběrateli ke spotřebě, aby nebyla dále zatěžována distribuční síť. V takové situaci jsou žádoucí nižší distribuční poplatky, a aby byl spotřebitel k samotnému odběru motivován nejen nižší cenou silové elektřiny. To ale současné sazby neumožňují.

Je možné, že se dočkáme doby, kdy budou distribuční sazby určovány více na základě tržní potřeby, a nikoliv na základě rozhodnutí centralizovaného úřadu.

Zaujal vás tento článek? Hledáte další informace? Odpovědi na otázky ohledně energetiky najdete na našem webu v sekci Péče a podpora.

Nejčastější dotazy

Jak se distribuční sazby dělí?

Distribuční sazby se dělí na jednotarifní a dvoutarifní. Zatímco u jednotarifních platíte za distribuci pořád stejnou částku, u dvoutarifních dochází ke spínání nízkého a vysokého tarifu.

Kde podám žádost o změnu distribuční sazby?

Postup pro změnu distribuční sazby najdete na webu jednotlivých distributorů. 
V České republice působí tři distributoři, a to: 

  • ČEZ (většina republiky s výjimkou jihu země a Prahy) 
  • E.GD (jižní Čechy a jižní Morava)
  • PRE (Praha a Roztoky)

Potřebujete poradit, který produkt je ideální přímo pro vás?

Zanechte nám pár údajů a my se vám do dvou pracovních dnů ozveme.

formids
Osobní údaje

Souhlasím s tím, že Pražská plynárenská, a.s. bude zpracovávat mé vyplněné osobní údaje pro účely nabídky produktů a služeb, o které jsem projevil zájem (marketingové účely). Souhlas je udělen po dobu 2 let od odeslání formuláře a mohu jej kdykoliv odvolat. Veškeré bližší informace o zpracování osobních údajů jsou uvedeny v dokumentu Informace o zpracování osobních údajů dostupném na www.ppas.cz/info a dále na vyžádání v obchodních kancelářích Pražské plynárenské, a.s.

Pražská plynárenská se ráda postará

Jsme online

V našem Zákaznickém portále získáte snadný přehled o Vaší smlouvě, platbách a zároveň zde řadu požadavků vyřídíte bez čekání „na pár kliknutí".

Přechod k nám nebo přepis smlouvy u nás také vyřídíte pohodlně online. Nyní navíc s možností získat bonus za přechod k nám od jiného dodavatele.
 

Máme něco navíc

Staráme se o Vaši bezpečnost. Rádi Vám bezplatně zapůjčíme detektor úniků plynu, kterým lze zkontrolovat možné netěsnosti na plynovém vedení nebo si u nás můžete zakoupit detektor úniku oxidu uhelnatého (CO), který by neměl chybět v žádné domácnosti s plynovými spotřebiči.

Snížit si můžete s námi také náklady na opravu nebo montáž vybraných spotřebičů díky našemu programu Zákaznická výhoda.

Jsme stabilní a féroví

Jsme dodavatelem energií už více než 120 let a plyn nebo elektřinu Vám za férové ceny rádi poskytneme na území celé České republiky. Patříme do vlastnictví hl. města Prahy, kde se staráme o celou distribuční síť zemního plynu. Jsme zde totiž dodavatelem poslední instance a postaráme se tak o Vás i v případech, kdy jiný dodavatel plynu zkrachuje nebo z jiného důvodu není schopen dodávat energie.