Pražské plynárenské loni vzrostl čistý zisk o 26 procent na 908,5 milionu

Zdroj: iDNES

Pražské plynárenské loni meziročně vzrostl čistý zisk o 26 procent na 908,5 milionu korun, výnosy stouply o 2,3 procenta na 15,1 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou firma zveřejnila na svém webu. Společnost podle ní loni prodala 12,2 terawatthodiny plynu, meziročně o 6,8 procenta méně. Prodej elektřiny naopak stoupl o více než čtvrtinu na 1,6 terawatthodiny.

„Výsledky obchodu se zemním plynem v roce 2020 byly významně ovlivněny několika faktory. Zásadním faktorem byl vývoj nákupních cen, jejichž pokles dosáhl zejména během druhého a třetího čtvrtletí dlouhodobého minima. Dalším faktorem byl celkový průběh odběrů konečných zákazníků. Zde se projevil jak teplejší průběh prvního čtvrtletí, tak i pokles ekonomické aktivity,“ uvedla ve výroční zprávě firma.

Pražská plynárenská dlouhodobě patří mezi největší tuzemské dodavatele energií. Plynem a elektřinou zásobuje asi 425 000 odběrných míst. Jediným akcionářem společnosti je Pražská plynárenská Holding, ovládaná hlavním městem Prahou. Dozorčí rada firmy letos v polovině ledna odvolala dosavadního předsedu představenstva Pražské plynárenské Pavla Janečka. Nahradil ho bývalý šéf oddělení obnovitelných zdrojů firmy ČEZ Martin Pacovský.

Firma ve výroční zprávě dále uvedla, že se jí i přes pandemickou situaci loni podařil zvýšit prodej stlačeného zemního plynu CNG na jejich desíti plnicích stanicích. Celkem bylo v Pražské plynárenské a jejích dceřiných společnostech ke konci roku 2020 provozováno 184 CNG vozidel včetně vozidel CNG autopůjčovny.

Nekomoditní produkty a podnik teplo

Šířením pandemie covid-19 byl podle společnosti ovlivněn také zájem zákazníků o nekomoditní produkty. „Obava z nákazy odsunula plánované výměny kotlů či instalace fotovoltaických elektráren do druhé poloviny roku a v některých případech je zcela zastavila. Přesto i v roce 2020 byl rostoucí zájem o nekomoditní produkty znát, přičemž nejvíce poptávané byly služby spojené s instalací nového plynového kotle či jeho servisu. I v tomto roce také stoupal zájem o pořízení fotovoltaické elektrárny a následné výkupy přebytků z výroby elektrické energie,“ uvedla ve zprávě firma.

Připomněla, že v polovině letošního ledna také založila s městskou části Praha 19 - Kbely podnik Teplo pro Kbely. Společný podnik byl založen za účelem modernizace stávajícího tepelného hospodářství městské části Praha 19. Pro společnost Prometheus, energetické služby, která je členem koncernu Pražská plynárenská, se podle firmy jedná o první významnou spolupráci se samosprávami.

„Celý projekt přináší řadu synergických efektů pro celou skupinu Pražská plynárenská. Samotné společnosti Prometheus, energetické služby se zvýší roční dodávky tepelné energie o 15 procent,“ uvedla firma. Majetková účast společnosti Prometheus ve společnosti Teplo pro Kbely podle ní činí 75 procent.

Náš přístup

Jak se chováme ke klientům?

Budete mít vždy přehled

O všech svých účtech, změnách a fakturách budete mít na zákaznickém portále vždy přehled.

Jsme hospodární

Zasílání ekologičtějších elektronických faktur na e-mail dáváme přednost před papírovými.

Objednejte se na přepážku

U nás na přepážce nemusíte trávit celé odpoledne. Zarezervujte si čas návštěvy předem.

Kontrolujeme vaše platby

Chápeme, že každý může zapomenout, a proto vám dáme včas vědět pokud zapomenete zaplatit zálohu nebo fakturu.

Rádi vám pomůžeme s přepisem při stěhování

Stěhování může být stresující období a my vám ho nechceme ztěžovat. U nás vám poradíme, co vše bude potřeba.

Vysvětlíme složitosti

Nevíte jaký zvolit tarif nebo co je to distribuční sazba? Všechny neznámé pojmy vám vysvětlíme na webu nebo na infolince.

Služby pro Vás

O čem jste možná nevěděli, ale mohlo by se vám hodit

Plyn

Mějte u nás plyn a ušetřete čas i peníze.

Chci kompletní nabídku

Objednání na přepážku

Nečekejte ve frontě na pobočce a objednejte se na určité datum a čas.

Rezervace zde

Zákaznický portál

Pohodlný přístup do Vašeho účtu, ať už na webu či mobilu.

Přihlášení Registrace

Služby zákazníkům

Objevte zajímavé nabídky, které jsme pro Vás sjednali.

Další nabídky

Aktuální odstávky:

Odstávky

Vždy se včas dozvíte o odstávkách plynu.

Když cítíte plyn:

Zavolejte kdykoliv 1239

Pokud máte podezření, že cítíte ve vašem okolí plyn, volejte plynovou pohotovost.

©2002-2019 Pražská plynárenská , a.s | Podmínky používání webu