Evropská komise minulý týden zveřejnila dlouho očekávaný plynárenský balíček

Pražská plynárenská studuje nový soubor evropských směrnic a jejich možný dopad do podnikání a hospodaření koncernu.

Patnáctého prosince Evropská komise zveřejnila soubor navrhovaných legislativních úprav zásadních plynárenských směrnic.  Návrhy zahrnují pravidla pro dekarbonizaci trhu s vodíkem a plynem, legislativu pro omezování metanových emisí, pro energetickou kvalitu budov a nakládání s uhlíkem.

Plynárenský balíček má být dalším stavebním prvkem strategie Green Deal, navazuje na dřívější tzv. Zimní balíček, Klimatický zákon EU a letošní Fit for 55.

K návrhům směrnic v příštích týdnech a měsících proběhne připomínkové řízení. Za Českou republiku bude gestorem rámcové pozice Ministerstvo průmyslu a obchodu; na přípravě pozice bude prostřednictvím Českého plynárenského svazu spolupracovat i Pražská plynárenská.

Účelem hlavního dokumentu je podpořit nástup obnovitelných a nízkoemisních plynů a vodíku. S tímto cílem komise navrhuje například snížení tranzitních tarifů pro vodík, připouští křížové dotace a nastavuje limit 5% pro přeshraniční přepravu směsi vodíku a zemního plynu. Za problematická zde považujeme zejména ustanovení o povinném horizontálním a vertikálním oddělení výrobců a provozovatelů vodíkových systémů od subjektů tradičního plynárenství. Takové nastavení rozhodně neurychlí nástup vodíkové energetiky, ba naopak.

Snižování emisí metanu z plynárenské sítě je v Pražské plynárenské tradičním tématem a dlouholetou praxí – vede nás k tomu starost o ochranu ovzduší i jasná motivace ekonomická. S novou legislativou – ač si jistě zaslouží řadu úprav – si v koncernu poradíme.

Návrhu směrnice o energetické kvalitě budov věnujme velkou pozornost – jeho bezvýhradné přijetí nelze za Českou republiku akceptovat. Při veškerém a nezpochybňovaném úsilí o snižování emisní a energetické náročnosti budov musíme respektovat energetickou realitu naší země, zdrojovou i geografickou; zvažovat proveditelnost a udržitelnost sociální a ekonomickou. Bez zemního plynu pro vytápění, byť jako přechodového řešení, se v příštích desetiletích neobejdeme.

Dlouho očekávaný plynárenský balíček teď čeká celoevropská diskuse. V ní musíme obhájit právo na národní řešení, které nastaví rozumný odraz nových směrnic do české energetiky a života obecně.

Do této diskuze rozhodně zasáhne i nová evropská taxonomie, tedy hodnocení udržitelnosti a pravidla financovatelnosti pro zemní plyn a jádro, která má být zveřejněna v příštích dnech.

Náš přístup

Jak se chováme ke klientům?

Budete mít vždy přehled

O všech svých účtech, změnách a fakturách budete mít na zákaznickém portále vždy přehled.

Jsme hospodární

Zasílání ekologičtějších elektronických faktur na e-mail dáváme přednost před papírovými.

Objednejte se na přepážku

U nás na přepážce nemusíte trávit celé odpoledne. Zarezervujte si čas návštěvy předem.

Kontrolujeme vaše platby

Chápeme, že každý může zapomenout, a proto vám dáme včas vědět pokud zapomenete zaplatit zálohu nebo fakturu.

Rádi vám pomůžeme s přepisem při stěhování

Stěhování může být stresující období a my vám ho nechceme ztěžovat. U nás vám poradíme, co vše bude potřeba.

Vysvětlíme složitosti

Nevíte jaký zvolit tarif nebo co je to distribuční sazba? Všechny neznámé pojmy vám vysvětlíme na webu nebo na infolince.

Služby pro Vás

O čem jste možná nevěděli, ale mohlo by se vám hodit

Plyn

Mějte u nás plyn a ušetřete čas i peníze.

Chci kompletní nabídku

Objednání na přepážku

Nečekejte ve frontě na pobočce a objednejte se na určité datum a čas.

Rezervace zde

Zákaznický portál

Pohodlný přístup do Vašeho účtu, ať už na webu či mobilu.

Přihlášení Registrace

Služby zákazníkům

Objevte zajímavé nabídky, které jsme pro Vás sjednali.

Další nabídky

Aktuální odstávky:

Odstávky

Vždy se včas dozvíte o odstávkách plynu.

Když cítíte plyn:

Zavolejte kdykoliv 1239

Pokud máte podezření, že cítíte ve vašem okolí plyn, volejte plynovou pohotovost.

©2002-2019 Pražská plynárenská , a.s | Podmínky používání webu